Жан Батист Ламарк: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Нова страница: '''Жан Батист Ламарк''' (1 август 1744 - [[]] [[]]), француски природнонаучник и философ, основа...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Жан Батист Ламарк''' ([[1 август]] [[1744]] - [[18 декември]] [[1829]]), француски [[природнонаучник]] и [[философ]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Жан Батист Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.