Полуспроводник: Разлика помеѓу преработките

Додадени 299 бајти ,  пред 11 година
Одбиени последните 3 промени (од 62.162.218.70 и 2z) и вратена ревизијата 1860014 од 2z
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 3 промени (од 62.162.218.70 и 2z) и вратена ревизијата 1860014 од 2z)
'''Полуспроводници''' се кристални тела по кои степенот на спроводноста на електричната струја се наоѓаат помеѓу металите и изолаторите се викаат полуспроводници.
 
Носители на електричеството низ полуспроводниците во електричното поле се празнините кои се движат во насока на електричното поле и електроните кои се движат во насока спротивна на насоката на електричното поле.