Разлика помеѓу преработките на „Хајашиева патека“

Одземени 35 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''ХајашиХајашиевата патека''' е патот на [[протоѕвезда]]та во [[Херцшпрунг-Раселов дијаграм]] откако протоѕвездениот облак ќе достигне хидростатичен еквилибриум. Во 1961 година [[Куширо Хајаши]] покажал дека постои минимум ефективна [[температура]] која е пониска од онаа што е потребна за да не се достигне хидростатичниот еквилибрум; ова ограничување се однесува на околу 4000 [[келвин|K]]. Протоѕвездениот облак кој е постуден од оваа температура ќе се собере и ќе се затопли сè додека да постигне [[ХајашиХајашиево ограничување]]. Кога ќе стигне до тоа, [[протоѕвезда]]та ќе продолжи да се собира, но нејзината ефективна температура нема повеќе да се зголемува. Оваа ХајашиХајашиева патека е блиску до вертикалната линија на Х-Р дијаграмот.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хајаши патека''' е патот на [[протоѕвезда]]та во [[Херцшпрунг-Раселов дијаграм]] откако протоѕвездениот облак ќе достигне хидростатичен еквилибриум. Во 1961 година [[Куширо Хајаши]] покажал дека постои минимум ефективна [[температура]] која е пониска од онаа што е потребна за да не се достигне хидростатичниот еквилибрум; ова ограничување се однесува на околу 4000 [[келвин|K]]. Протоѕвездениот облак кој е постуден од оваа температура ќе се собере и ќе се затопли сè додека да постигне [[Хајаши ограничување]]. Кога ќе стигне до тоа, [[протоѕвезда]]та ќе продолжи да се собира, но нејзината ефективна температура нема повеќе да се зголемува. Оваа Хајаши патека е блиску до вертикалната линија на Х-Р дијаграмот.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[ХајашиХајашиево ограничување]]
 
== Наводи ==
| date = 1966
}}
 
 
{{Ѕвезда}}