Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј I“

Додадени 1.706 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.96 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.96 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK ! I JAS NE SUM A1 !! JAS PLAKAM DANOK !
{{Инфокутија за личност
| име=Теодосиј I<br />
| портрет=Theodosius I. Roman Coin.jpg
| опис=Цар на [[Римска империја|Римската империја]]
| наставка=
| роден-дата= [[347]]
| роден-место= [[Шпанија]]
| починал-дата= [[395]]
| починал-место= [[Милано]], денешна [[Италија]]
}}
 
'''Теодосиј I''' бил римски цар. Познат и како ''Флавијан Теодосиј ''. Со [[Римска империја|Римската империја]] управувал од [[379]] до [[395]] година. Роден е во денешна [[Шпанија]], и од мал бил голем приврзеник на [[православие|православното]] [[христијанство]]. Во [[379]] година станал император и постигнал големи успеси на бојното поле со [[готи|готите]]. Во негово време бил склучен т.н. ''foedus'' договор. Во црковното прашање, тој започнал борба за налагање и попчитување на решенијата од [[Прв вселенски собор|првиот вселенски собор]] во [[Никеја]]. Во [[381]] година бил свикан [[Втор вселенски собор|вториот вселенски собор]] во [[Константинопол]] на кој бил избран нов патријарх. Во [[313]] година, [[Константин I]] го издал т.н. [[Милански едикт]] според кој сите религии во империјата станале рамноправни. Во [[393]] година пак, тој ги забранил [[Олимписки игри|Олимписките игри]]. По неговата смрт во [[395]] година, империјата конечно била разделена на [[Византија|источна]] и [[Западна Римска империја|западна]].
 
{{Шаблон:Римски императори}}
 
[[Категорија:Теодосиева династија]]
[[Категорија:Родени во 347 година]]
[[Категорија:Починати во 395 година]]
[[Категорија:Римски императори од 4 век]]
[[Категорија:Римски императорски конзули]]
[[Категорија:Погреби во црквата Свети Апостоли]]
 
[[af:Theodosius I]]
[[ar:ثيودوسيوس الأول]]
[[an:Teodosio I]]
[[bs:Teodozije I Veliki]]
[[br:Teodosius Iañ]]
[[bg:Теодосий I]]
[[ca:Teodosi I el Gran]]
[[cs:Theodosius I.]]
[[cy:Theodosius I]]
[[da:Theodosius den Store]]
[[de:Theodosius I.]]
[[et:Theodosius I]]
[[el:Θεοδόσιος Α']]
[[en:Theodosius I]]
[[es:Teodosio I el Grande]]
[[eo:Teodosio]]
[[eu:Teodosio I.a Handia]]
[[fa:تئودئوس اول]]
[[fr:Théodose Ier]]
[[fy:Teodosius de Grutte]]
[[gl:Teodosio I]]
[[ko:테오도시우스 1세]]
[[hy:Թեոդոս I Մեծ]]
[[hr:Teodozije I. Veliki]]
[[id:Theodosius I]]
[[is:Theodosius 1.]]
[[it:Teodosio I]]
[[he:תאודוסיוס הראשון]]
[[sw:Theodosius Mkuu]]
[[ku:Theodosius I]]
[[la:Theodosius I]]
[[lv:Teodosijs I]]
[[lt:Teodosijus I Didysis]]
[[hu:I. Theodosius római császár]]
[[mr:थियोडोसियस पहिला]]
[[ms:Theodosius I]]
[[nl:Theodosius I]]
[[ja:テオドシウス1世]]
[[no:Theodosius den store]]
[[pl:Teodozjusz I Wielki]]
[[pt:Teodósio I]]
[[ro:Teodosiu I]]
[[ru:Феодосий I Великий]]
[[scn:Teodosiu I]]
[[simple:Theodosius I]]
[[sk:Theodosius I.]]
[[sl:Teodozij I.]]
[[sr:Теодосије I]]
[[sh:Teodosije I]]
[[fi:Theodosius I]]
[[sv:Theodosius I]]
[[tl:Theodosius I]]
[[th:จักรพรรดิธีโอโดเซียสที่ 1]]
[[tr:I. Theodosius]]
[[uk:Феодосій Великий]]
[[vi:Theodosius I]]
[[yo:Theodosius I]]
[[zh:狄奧多西一世]]
77

уредувања