Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 34 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:And00278.png|thumb|right|Адолф Андерсен]]
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}} - математичар) бил еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].