Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Додадени 115 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
== Надворешни врски ==
* [http://www.mpc.org.mk/Kalendar/sprolog.asp Пребарување на Свети Гаврил Лесновски]
* [http://www.pravoslavieto.com/life/svetci_Makedonia/index.htm#gen28 Свети Гаврил Лесновски]
 
 
За преп. Гаврил Лесновски види монографијата; Илија Велев, Св. Гаврил Лесновски во книжевната традиција, изд. Менора, Скопје 1996ч
Анонимен корисник