Разлика помеѓу преработките на „Киселец“

Додадени 123 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.5.1) (Бот Додава: diq:Amênvaş)
с
| name = Киселец
| image = Rumex acetosa cultivar 01.jpg
| regnum = [[PlantaeРастенија]]
| divisio = [[MagnoliophytaСкриеносеменици]]
| classis = [[MagnoliopsidaДикотиледони]]
| ordo = [[CaryophyllalesКаранфилоцветни]]
| familia = [[PolygonaceaeРушителки]]
| genus = ''[[RumexКиселци]]''
| species = '''''R. acetosa'''''
| binomial = ''Rumex acetosa''
| binomial_authority = [[Карл Лине|L.]]
}}
'''Киселец''' ([[латински јазик|лат.]] ''Rumex acetosa'') е повеќегодишно [[ливада|ливадско]] [[растение]] што му припаѓа на семејството [[Рушителки]] (''Polygonaceae'').
 
Достигнува височина од еден [[метар]], со длабоко развиени [[корен]]и во земјата. [[Лист]]овите му се со издолжена форма, а [[стебло]]то е исправено, избраздено по целата должина и може да се јаде. Листовите се благо зашилени, со многу долги дршки и наизменично прираснати за стеблото. На врвот од растението има мали [[цвет]]ови во облик на црвеникаво обоени метлички. Се развиваат од [[мај]] до [[јули]], а понекогаш после косење, по втор пат во [[есен]].
Листови слични на листовите на киселец има едно многу отровно растение, козлец ([[латински јазик|лат.]] Arum maculatum L). Листовите на козлецот, кои што се појавуваат во рана [[пролет]], додека се уште се мали можат да ги измамат само неискусните собирачи на треви, бидејќи, иако според контурите се слични на киселецот, тие имаат сосема друга [[боја]] и конзистенција. Во случај на сомневање на оваа разлика, не треба да се испробува вкусот на листовите, бидејќи отровните листови на козлецот предизвикуваат силно печење, потекувања и воспаление на [[слузница]]та на [[уста]]та.
 
==Поврзано==
==Видете исто така==
* [[Пара бери киселец]] - народна песна во која се споменува киселецот
 
==Наводи==
 
 
[[Категорија: Растенија]]
[[Категорија: Зеленчук]]