Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.184 (разговор), вратено на последната верзија на Wichren)
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) ебил [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
 
Беше учесник во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова Македонија“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.