Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.218.69 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.218.69 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
'''Роберт Кох''' ({{роден на|11|Декемвридекември|1843}} – {{починал на|27|Мајмај|1910}}) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
* изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])