Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с ([r2.5.2] Бот Додава: hy:Ռոբերտ Կոխ)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
'''Роберт Кох''' ({{роден на|11|декемвриДекември|1843}} – {{починал на|27|мајМај|1910}}) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
* изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])
Анонимен корисник