Маричка битка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4.249 бајти ,  пред 11 година
Целосно избришана страница
Нема опис на уредувањето
(Целосно избришана страница)
{{Infobox Military Conflict
|conflict=Битка на Марица
|partof=[[Османлиски војни во Европа]]
|image=[[Податотека:BG-1371.jpg|300px]]
|caption=
|date=26 септември, 1371
|place=[[Марица]] (блиску Черномен во [[Грција]])
|result=Османлиска победа<ref>Sedlar, Jean W., ''East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500'', (University of Washington Press, 1994), 385.</ref>
|combatant1=[[Податотека:Grb mrnjavcevici.jpg|30px]]
|combatant2=[[Податотека:Flag of the Ottoman Sultanate (1299-1453).svg|30px]] [[Османлиска империја]]
|commander1=[[Волкашин]] †<br /> [[Јован Углеша]] †
|commander2=[[Лала Шахин Паша]]
|strength1= ~ 15,000
|strength2= 10,000
|casualties1=големи загуби<ref>Rossos, Andrew, ''Macedonia and the Macedonians'', (Hoover Institution Press Publications, 2008), 40.</ref>
|casualties2=непознато
}}
{{Шаблон:Средновековни османлиско-српски војни}}
{{Османлиско-македонски војни и востанија}}
'''Маричката битка''' позната и како '''Черноменска битка''' или Втора Маричка битка, се одиграла на реката [[Марица (река)|Марица]] близу до селото Черномен (денес Орменио во Грција) на 26. септември 1371. помеѓу [[Отоманска империја|Отоманската]] војска предводена од Лала Шахин Паша и македонската војска на [[Волкашин Мрњавчевиќ]] и неговиот брат, деспотот [[Јован Углеша]].
 
Деспотот Углеша сакал да ги нападнат турците ненадејно во нивното упориште [[Едрене]], додека султанот [[Мурат I]] бил во [[Мала Азија]]. Отоманската војска била многу помала македонската која броела околу 70.000, но благодарение на тактиката со ноќен напад врз кампот на противниците, успеале да ја поразат христијанската војска и да ги убијат кралот Волкашин и брат му Углеша.
 
Со ова, Македонија и делови од јужна Србија потпаднале под Отоманска власт. Битката била дел од напредувањето на Отоманците во освојувањето на [[Балкан]]от. Синот на Волкашин, [[Крале Марко]], го наследил татка си на престолот на прилепското кралство, но сега како вазал на турците. Бугарија исто така останала во вазалска статус.
{{наводи}}
{{Никулец од областа на историјата}}
 
[[Категорија:Македонија под Османлиска власт]]
[[Категорија:Конфликти во 14 век]]
[[Категорија:Битки на Османлиската империја]]
[[Категорија:Битки на Србија]]
[[Категорија:Битки во средниот век]]
[[Категорија:Османлиска империја во 14 век]]
[[Категорија:Битки во Османлиско-српските војни]]
[[Категорија:Европа во 1371 година]]
 
[[ar:معركة ماريتزا]]
[[bg:Черноменска битка]]
[[de:Schlacht an der Maritza]]
[[en:Battle of Maritsa]]
[[es:Batalla de Maritza]]
[[fr:Bataille de la Maritsa]]
[[hr:Bitka na Marici]]
[[it:Battaglia della Marizza]]
[[pl:Bitwa nad Maricą]]
[[ru:Битва на Марице]]
[[sk:Bitka pri rieke Marica]]
[[sl:Bitka na Marici]]
[[sr:Маричка битка]]
[[sv:Slaget vid Maritsa]]
[[tr:Sırpsındığı Muharebesi]]
[[zh:马里查战役]]
Анонимен корисник