Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

нема опис на уредувањето
== Илинденско востание ==
 
[[Податотека:Alexandar-Turundzhev-GraveBesenje na Turundžev.JPGjpg|мини|десно|240п|ГроботБесењeто на Александар Турунџев во Битола]]
 
По одлуката за кревање востание на [[Солунски конгрес|Солунскиот]] и нејзиното потврдување на [[Смилевски конгрес|Смилевскиот конгрес]], на Турунџев му била доверена обврската да го доорганизира сопственото село и да го подготви за востанието.
 
За време на [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во Леринско била запазена директивата на [[Смилевскиот конгрес|Смилевски конгрес]] за партизански (герилски) начин на војување, при што дејствувале четите, а селаните останале во своите села. Вкупно биле мобилизирани 500 борци, при што само родното село на Турунџев даде околу 100 храбри востаници.
 
[[Податотека:Besenje na Turundžev.jpg|мини|лево|Бесењто на Турунџев]]
Османските војсководачи изработиле детален план за контраофанзива против македонските револуционерни, востанични единици. А за да го спречат повторното засилување на востаничкото движење во Леринско, вилаетските власти во [[Битола]] донеселе одлука за сместување нова единица во родното село на Турунџев, која пристигна со својот командир на [[14 ноември]] [[1903]] година.
 
 
== Смрт==
[[Податотека:Alexandar-Turundzhev-Grave.JPG|мини|десно|240п|Гробот на Александар Турунџев во Битола]]
 
По востанието учествувал во обновувањето на револуционерната мрежа во својот реон и влегол во новиот состав на Леринското горско началство.