‘Рбетен мозок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''‘Рбетниот мозок''' тој се протега до таму и таму ...тој е многу важен дел од главата[[Черепен мозок|черепниот мозок]] со остатокот од телото. Кај [[‘рбетници]]те, ‘рбетниот мозок е опкружен со [[‘рбет]]от.
 
[[Сива маса|Сивата маса]] на ‘рбетниот мозок се состои највеќе од [[Тело на нервната клетка|невроцити]] и [[дендрит]]и, додека околната [[бела маса]] се состои од [[Нервно влакно|аксони]] групирани во [[Ганглија|ганглии]]. ‘Рбетниотhmmmmm ne lazii‘Рбетниот мозок учествува во [[рефлекс]]ните функции во кои не е задолжително вмешан и черепниот мозок.
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
Анонимен корисник