‘Рбетен мозок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: hr:Leđna moždina)
Нема опис на уредувањето
{{Нервен систем}}
[[Податотека:Medulla spinalis - Section - Latin.svg|thumb|right||Пресек на ‘рбетен мозок.]]
'''‘Рбетниот мозок''' тој се протега долждо грбнататаму странаи натаму телото...тој ие многу важен годел поврзуваод главата[[Черепен мозок|черепниот мозок]] со остатокот од телото. Кај [[‘рбетници]]те, ‘рбетниот мозок е опкружен со [[‘рбет]]от.
 
[[Сива маса|Сивата маса]] на ‘рбетниот мозок се состои највеќе од [[Тело на нервната клетка|невроцити]] и [[дендрит]]и, додека околната [[бела маса]] се состои од [[Нервно влакно|аксони]] групирани во [[Ганглија|ганглии]]. ‘Рбетниот мозок учествува во [[рефлекс]]ните функции во кои не е задолжително вмешан и черепниот мозок.
Анонимен корисник