Разлика помеѓу преработките на „Тансу Чилер“

Додадени 1.084 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Во текот на нејзиното управување, на [[31 декември]] [[1995]] година стапил во сила [[царинска унија|царинскиот сојуз]] помеѓу Турција и [[ЕУ]]. Во нејзино време била модернизирана турската армија и истата се преврнала во една од најсилните војски во светот. Успеала да ги убеди [[САД]] и ЕУ да [[Курдска работничка партија|Курдската работничка партија]] биде вклучена во списокот на меѓународните терористички организации.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Чилер}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Универзитет Богазичи]]
[[Категорија:Премиери на Турција]]
[[Категорија:Истанбулчани]]
[[Категорија:Турски економисти]]
[[Категорија:Турски научници]]
 
[[ar:تانسو تشيلر]]
[[az:Tansu Çillər]]
[[bg:Тансу Чилер]]
[[da:Tansu Çiller]]
[[de:Tansu Çiller]]
[[en:Tansu Çiller]]
[[el:Τανσού Τσιλέρ]]
[[es:Tansu Çiller]]
[[fa:تانسو چیللر]]
[[fr:Tansu Çiller]]
[[ko:탄수 칠레르]]
[[id:Tansu Çiller]]
[[it:Tansu Çiller]]
[[he:טנסו צ'ילר]]
[[ku:Tansu Çiller]]
[[ml:താൻസു ചില്ലർ]]
[[mr:तान्सु सिलर]]
[[nl:Tansu Çiller]]
[[ja:タンス・チルレル]]
[[no:Tansu Çiller]]
[[pl:Tansu Çiller]]
[[pt:Tansu Çiller]]
[[ru:Чиллер, Тансу]]
[[sr:Тансу Чилер]]
[[tr:Tansu Çiller]]
[[yo:Tansu Çiller]]