Разлика помеѓу преработките на „Тансу Чилер“

Додадени 28 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
| image =
|office = [[Премиер на Турција]]
|president = [[SüleymanСулејман DemirelДемирел]]
|term_start = 25 Juneјуни 1993
|term_end = 6 Marchмарт 1996
|predecessor = [[SüleymanСулејман DemirelДемирел]]
|successor = [[MesutМесут YılmazЈилмаз]]
|birth_date = {{birth date and age|1944|10|23}}
|birth_place = [[IstanbulИстанбул]], [[TurkeyТурција]]
|death_date =
|death_place =
|party = [[TrueДемократска Pathпартија Partyна (Turkey)Турција|TrueДемократска Pathпартија Party]]
|spouse = ÖzerОзер UçuranЧилер Çiller
|alma_mater = [[Универзитет Богазичи]]
|alma_mater = [[Boğaziçi University|Robert College]]<br>[[University of New Hampshire]]<br>[[University of Connecticut]]<br>[[Yale University]]
}}
'''Тансу Чилер''' ([[турски]]: ''Tansu Penbe Çiller'') ({{роден на|9|октомври|1946}} во {{роден во|Истанбул}}} е турски политичар и [[Премиер на Турција]] во периодот од [[1993]] до [[1996]] година. Таа е единствената жена, која досега била на функцијата премиер на Турција.