Разлика помеѓу преработките на „Тансу Чилер“

Додадени 738 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Тансу Чилер''' ([[турски]]: ''Tansu Penbe Çiller'') ({{роден на|9|октомври|1946}} во {{роден во|Истанбул}}} е турски политичар и [[Премиер на Турција]] во периодот од [[1993]] до [[1996]] година. Таа е единствената жена, која досега била на функцијата премиер на Турција.
 
Во текот на нејзиното управување, на 31 декември 1995 година стапил во сила [[царинска унија|царинскиот сојуз]] помеѓу Турција и [[ЕУ]]. во нејзино време била модернизирана турската армија и истата се преврнала во една од најсилните војски во светот. Успеала да ги убеди САД и ЕУ да Курдска работничка партија|Курдската работничка партија биде вклучена во списокот на меѓународните терористички организации.