Ахмед Сезер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| alma_mater = [[Ankara University]]
}}
'''Ахмед Сезер''' ([[турски]]: ''Süleyman Demirel'') ({{роден на|13|септември|1941}} во [[Афјонкарахисар (покраина)|Афјонкарахисар]]} е турски политичар и [[претседател на Турција]] во периодот од [[2000]] до [[2007]] година.
 
Матурирал во [[1958]] година во родниот град. Тој завршил право на Анкарскиот универзитет. Во текот на [[1983]] година станал судија, а подоцна станал уставен судија. Во [[1998]] година станал претседател на Уставниот суд.
 
На [[5 мај]] [[2000]] година бил избран за претседател на Турција од страна на Турскиот парламент. Во текот на својот мандат, тој помилувал повеќе од 260 затвореника.