Ахмед Сезер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 634 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Prime Minister
| name = Ahmet Necdet Sezer
| image = ANSezer.jpg
| imagesize = 200px
| birth_date = {{birth date and age|1941|09|13}}
| birth_place = [[Afyonkarahisar]], [[Turkey]]
| office = 10th [[List of Presidents of Turkey|President of the Republic of Turkey]]
| primeminister = [[Bülent Ecevit]]<br /> [[Abdullah Gül]]<br /> [[Recep Tayyip Erdoğan]]
| term_start = 16 May 2000
| term_end = 28 August 2007
| predecessor = [[Süleyman Demirel]]
| successor = [[Abdullah Gül]]
| spouse = [[Semra Sezer]]
| alma_mater = [[Ankara University]]
}}
'''Ахмед Сезер''' ([[турски]]: ''Süleyman Demirel'') ({{роден на|13|септември|1941}} во Афјонкарахисар (покраина)|Афјонкарахисар} е турски политичар и претседател на Турција во периодот од 2000 до 2007 година.
 
Матурирал во 1958 година во родниот град. Тој завршил право на Анкарскиот универзитет. Во текот на 1983 година станал судија, а подоцна станал уставен судија. Во 1998 година станал претседател на Уставниот суд.
 
На 5 мај 2000 година бил избран за претседател на Турција од страна на Турскиот парламент. Во текот на својот мандат, тој помилувал повеќе од 260 затвореника.