Ахмед Сезер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 583 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
'''Ахмед Сезер''' ([[турски]]: ''Süleyman Demirel'') ({{роден на|13|септември|1941}} во Афјонкарахисар (покраина)|Афјонкарахисар} е турски политичар и претседател на Турција во периодот од 2000 до 2007 година.
 
Тој завршил право на Анкарскиот универзитет. Во текот на 1983 година станал судија, а подоцна станал уставен судија. Во 1998 година станал претседател на Уставниот суд.
 
На 5 мај 2000 година бил избран за претседател на Турција од страна на Турскиот парламент. Во текот на својот мандат, тој помилувал повеќе од 260 затвореника.