Разлика помеѓу преработките на „Неврологија“

Додаден 71 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| related_occupation=
}}
'''Неврологија''' (од грчки[[Старогрчки јазик|старогрчки]]: νεῦρον, Неврон,(неврон) "нерв";= „живец“ и -λογία, (-логија) = наука) е [[медицина|медицинска]] дисциплина кој ги проучува структурата, функциите и болестите односно пореметувањата на [[нервен систем|нервниот систем]]. Поточно, таа се занимава со дијагноза и третман на сите категории на болести како: централен (мозок и рбетен мозок), периферен, и автономниот нервен систем, вклучувајќи ги и нервните ткива, крвните садови и сите осетливи и функционални ткива, како што се сетилата и [[мускули|мускулите]]. Соодветната хируршка специјалност е [[неврохирургија]]. А [[невролог]] е [[лекар]] специјалист (не е хирург), кој специјализира во неврологијата, и е обучен да истражува, дијагностицира и лекува невролошки пореметувања. Невролозите можат исто така да бидат вклучени во клинички истражувања, клинички тестирања, како и основни и транзиционални истражувања.
 
== Надворешни врски ==