Разлика помеѓу преработките на „ISBN“

Додадени 170 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
број на [[книга]] со кој се идентификува изданието, издавачот, како и земјата каде е печатена книгата. Кодот со 9 бројки го измислил Гордон Фостер, денес професор во пензија од Тринити Колеџот во Даблин,<ref>Gordon Fosters original 1966 report can be found at [http://www.informaticsdevelopmentinstitute.net/isbn.html Informaticsdevelopmentinstitute.net]</ref> за книжарниците и колекционерите во 1966 година.<ref name="history">See discussion of the [http://www.isbn.org/standards/home/isbn/international/history.asp history] at isbn.org.</ref> Кодот со 10 бројки бил изработен од Меѓународната организација за стандардизација, а во 1970 година е објавен како меѓународен стандард ISO 2108.<ref name="history"/>
Од 1 јануари 2007 година, ИСБН бројот содржи 13 бројки, формат кој се користи и во Македонија.<ref>See [http://www.lac-bac.gc.ca/iso/tc46sc9/isbn.htm Frequently Asked Questions about the new ISBN standard] from ISO</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Идентификатор на дигитални објекти]] (DOI)
 
==Наводи==
{{Reflistнаводи}}
 
==Надворешни врски==
 
 
{{меѓународни броеви}}
 
[[CategoryКатегорија:ISO стандарди]]
 
[[CategoryКатегорија:Библиотеки]]
[[Category:ISO стандарди]]
[[Category:Библиотеки]]
 
[[af:ISBN]]