Разлика помеѓу преработките на „Киселец“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Taxobox | name = Киселец | image = Rumex acetosa cultivar 01.jpg | regnum = Plantae | divisio = Magnoliophyta | classis = Magnoliopsida...)
 
с
За исхрана се користат пролетните листови што поблиску до [[земја]]та, кои се темно зелени и сочни. Обично се со должина од 7 до 15 см. Најдобро е да се берат кога стеблото се уште не е целосно развиено ([[март]]-[[мај]]). Може да се берат и во [[есен]]. Лисјата имаат пријатен кисел и освежувачки вкус. Многу народи ги берат за јадење и поради тоа киселецот е едно од најпопуларните диви [[зеленчук]]ови растенија.
 
Иако има многу пријатен [[вкус]], во прехранбената вредност тој заостанува зад повеќето други растенија од семејството Polygonaceae. Неговите листови содржат [[оксална киселиникиселина]], главно поврзани во форма на калиум нитрат. Затоа, не се препорачува честото земање киселец, особено не во големи количини, особено за лицата кои се сколни кон создавањето камења во [[бубрег|бубрезите]]. Листовите содржат 40-80% mg [[витамин Ц]], а околу 5 мг% [[каротин]].
 
==Употреба==
3.884

уредувања