Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

Одземени 59 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: an:Numero compleixo)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Комплексни броеви''' првобитно се [[израз]]и од облик <math>a + bi</math>, каде ''a'' и <math>b</math> се [[реални броеви]], а <math>i</math> еден симбол.
 
 
 
{{БројниБројчени системи}}
 
[[Категорија:МатематикаБроеви]]
 
{{Link FA|lmo}}