Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 39 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
''[[Јавански паун]]''<br>
}}
'''Паун''' ([[лат.]] ''Pavo'') се два [[вид (биологија)|вид]] на [[птица|птици]] од [[род (биологија)|родот]] [[Пауни]] од [[фамилија (биологија)|фамилијата]] [[Фазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (лат. ''Afropavo''), andно isоваа notстатија dealtне withго hereтретира него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.
 
Двата вида се: