Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Додадени 145 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: Херман Мелвил (1 август 1819, е познат американски писател, ...)
 
с
[[Херман Мелвил]] ([[1 август (родени)|1 август]] [[1819]] - [[Њујорк]], е[[28 септември]] [[1891]]), познат [[САД|американски]] [[Проза|писател]], [[Есеј|есеист]] и [[поет]], ''Американскиот [[Шекспир]]'', автор на ''[[Моби Дик]]'', делото кое своевремено ќе биде сметано за потполн неуспех, но коешто денес се смета за еден од најголемите литературни класици во историјата.
 
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Американски писатели]]
[[Категорија:Американски поети]]
[[Категорија:Американски есеисти]]