Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 24 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: '''Борка Талески''' е народен херој на Македонија. Тој е непосреден организатор на востани...)
 
с
'''[[Борка Талески]]''' ([[19 јули (настани)|19 јули]] [[1921]] - [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]]) е народен херој на [[Македонија]].
 
Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври.
 
Роден е на [[19 јули (настани)|19 јули]] [[1921]] година.
Загинал во близина на селото [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско, на [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]] година.