Малесија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 230 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Map of Malesia.png|мини|400п|десно|Карта на Малесија со населените места]]
'''Малесија''' е ридско-планински предел во Западна Македонија, карактеристичен по својата историја, етнологија и култура.
 
== Демографија ==
Бројот на населението во Малесија некогаш достигнувал и до 1000 жители. Денес селата Ржаново и Локов се раселени, а во Присовјани и Збажди живеат само 21 жител.
 
== Видете исто така==
*[[Народни носии од Малесија]]