Жан-Жак Русо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: mrj:Руссо, Жан-Жак)
Нема опис на уредувањето
|notable_ideas = [[Општа волја]], [[самољубов]], [[Човечка природа|моралната едноставност на човештвото]], ученички-сосредоточено учење, [[граѓанска религија]], [[народна сувереност]], [[позитивна слобода]]
}}
'''Жан Жак Русо''' ([[фр.]] ''Jean-Jacques Rousseau'', роден {{роден на|28|јуни|1712}} – {{починат на|2|јули|1778}}) бил [[Франција|француски]] [[философ]] роден во [[Женева]] од периодот на [[просветителство]]то чиишто политички идеи влијаеле на [[Француска револуција|Француската револуција]], развојот на [[Социјализам|социјалистичката]] теорија и растењето на [[Национализам|национализмот]]. Неговиот легитимитет како [[Радикализам|радикал]] и [[револуционер]] е можеби најдобро прикажан во „[[Општествениот договор]]“: „Човекот се раѓа слободен, а секаде е во окови“.<ref>{{цитирана книга|last=Русо|first=Жан-Жак|title=Општествениот договор или начела на државното право|editor=Јован Таковски (преведувач)|publisher=Мисла, Култура, Наша книга|location=Скопје |date=1978}}</ref>. Неговите останки се чуваат во [[Пантеон]]от.
 
== Делото на Русо ==
== Политичка мисла ==
 
Како претставник на радикалната концепција на природно-правната теорија за граѓанското општество, Русо особено обрнува внимание на две суштествени состојби. Прво, Русо, за разлика од останатите теоретичари на природно-правната (договорната) теорија, општеството што настанува по пат на склучување општествен договор го сфаќа како „морален и севкупен организам“, како, „општествен човек“ што „своето единство, заедничката идентичност, живот и волја“ ги стекнува како резултат на „отуѓувањето“„[[отуѓување]]то“ (во смисла на нивно органско пренесување) на природните права на членовите-создавачи на тој договор и нивно „пренесување“ на новата државна (органска) заедница што ја создаваат. Секој државјанин - ќе рече Русо - да биде сосема независен од сите други, а целосно зависен од државата. Тоа се постигнува секогаш со истите средства , зашто само силата на државата ја прави слободата на своите членови. „Граѓанските закони се јавуваат токму во вториот однос“.
 
„Граѓанските закони се јавуваат токму во вториот однос“.
Препуштајќи ја во општа „сопственост“ својата личност, „секој член се претвора во неразделен дел од целината“. На оваа основа Русо ја прави разликата помеѓу ''волјата на сите'' (volonte de tous) и ''општата волја'' (volonte generale); „последнава ја гледа само општата корист, а првата - користа на поединците, па затоа е само збир на поединечни волји... За општата волја да дојде до вистински израз, мошне е важно во државата да нема одделни друштва и секој граѓанин да гласа според сопственото убедување“.
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Француски философи|Русо, Жан Жак]]
[[Категорија:Швајцарци|Русо, Жан Жак]]
 
[[af:Jean-Jacques Rousseau]]
6.514

уредувања