Висла: Разлика помеѓу преработките

Додадени 93 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: an:Río Vistula)
Нема опис на уредувањето
'''Висла''' е најдолгата, најголемата и најважната река во [[Полска]]. Таа е и најдолгата река од сливот на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Должината на Висла е 1047 км. Изворот на реката се наоѓа на 1106 метри надморска височина, на западните падини од [[Барања Гура]] (Baraniа Górа - Овенска Планина) во планинскиот венец [[Бескид Шлонски]]. Годишниот просечен проток изнесува 1054 кубни метри во секунда, а максимална длабочина е 10m.
 
Загаденоста во Висла е многу голема:од 894 километри контролиран тек на реката дури 93% се прекумерно загадени, а 7% се од трета класа. Годишно од Висла во Балтичко Море се влеваат околу 2,2 милиони кубни метри речен отпад, од кои 5,000 тони сол дневно од рудниците за камен јаглен; во Висла исто така растe нивото на бактериолошко загадување. САКАМ ДА ТЕ ЕБАМ! ДА ТИ ГО БУТАМММ!И ДА ТИ ГО ВАДААМ!
 
== Потекло на името ==
Анонимен корисник