Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Одземени 4.759 бајти ,  пред 9 години
Целосно избришана страница
с (Бот Додава: vec:Bill Gates)
(Целосно избришана страница)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Инфокутија Познато Лице
| bgcolour =
| name = Вилијам Хенри Гејтс III
| image = Bill Gates 2004 cr.jpg
| caption =
| birth_date = {{роден на|28|октомври|1955}} (54 години)
| birth_place = [[Сиетл, Вашингтон|Сиетл]], [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]], [[САД]]
| death_place =
| occupation = Директор на [[Мајкрософт]]
| salary =
| networth = 58 милијарди долари ([[2008]])
| spouse = Мелинда Гејтс
| children = три
| website =
| footnotes = <div style="text-align:center;"><font size="2">[http://www.microsoft.com/presspass/exec/billg/default.aspx Официјална страница]</font></div>
}}
'''Вилијам Хенри Гејтс III''' ({{lang-en|William Henry Gates III}}) (роден на [[28 октомври]], [[1955]]), познат како '''Бил Гејтс''', е [[САД|американски]] бизнисмен и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот [[Altair BASIC]] интерпретатор за [[Altair 8800]] (првиот комерцијално успешен [[личен сметач]]). Тој, заедно со [[Пол Ален]] ја имаат ко-основано [[Мајкрософт|Мајкрософт корпорацијата]] и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект. Според списанието [[Форбс]], Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото [[Вашингтон (езеро)|Вашингтон]], во [[Медина, Вашингтон]], во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.
 
{{САД-биог-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Гејтс, Вилијам Хенри III}}
 
[[Категорија:Американски програмери]]
[[Категорија:Американски бизнисмени]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[af:Bill Gates]]
[[als:Bill Gates]]
[[ang:Bill Gates]]
[[ar:بيل غيتس]]
[[ast:Bill Gates]]
[[az:Bil Geyts]]
[[bn:বিল গেটস]]
[[zh-min-nan:Bill Gates]]
[[be:Біл Гейтс]]
[[be-x-old:Біл Гэйтс]]
[[bar:Bill Gates]]
[[bs:Bill Gates]]
[[br:Bill Gates]]
[[bg:Бил Гейтс]]
[[ca:Bill Gates]]
[[cv:Билл Гейтс]]
[[cs:Bill Gates]]
[[cy:Bill Gates]]
[[da:Bill Gates]]
[[de:Bill Gates]]
[[et:Bill Gates]]
[[el:Μπιλ Γκέιτς]]
[[en:Bill Gates]]
[[es:Bill Gates]]
[[eo:Bill Gates]]
[[ext:Bill Gates]]
[[eu:Bill Gates]]
[[fa:بیل گیتس]]
[[fo:Bill Gates]]
[[fr:Bill Gates]]
[[fy:Bill Gates]]
[[ga:Bill Gates]]
[[gl:Bill Gates]]
[[gu:બિલ ગેટ્સ]]
[[hak:Bill Gates]]
[[ko:빌 게이츠]]
[[hi:बिल गेट्स]]
[[hr:Bill Gates]]
[[io:Bill Gates]]
[[ilo:Bill Gates]]
[[id:Bill Gates]]
[[ia:Bill Gates]]
[[is:Bill Gates]]
[[it:Bill Gates]]
[[he:ביל גייטס]]
[[jv:Bill Gates]]
[[kn:ಬಿಲ್ ಗೇಟ್ಸ್]]
[[pam:Bill Gates]]
[[ka:ბილ გეიტსი]]
[[sw:Bill Gates]]
[[ku:Bill Gates]]
[[la:Gulielmus Gates]]
[[lv:Bils Geitss]]
[[lb:Bill Gates]]
[[lt:Bill Gates]]
[[lij:Bill Gates]]
[[li:Bill Gates]]
[[jbo:bil. geits]]
[[hu:Bill Gates]]
[[ml:ബിൽ ഗേറ്റ്സ്]]
[[mt:Bill Gates]]
[[mr:बिल गेट्स]]
[[arz:بيل جيتس]]
[[ms:Bill Gates]]
[[mn:Билл Гэйтс]]
[[my:ဘီလ်ဂိတ်]]
[[nl:Bill Gates]]
[[new:बिल गेट्स]]
[[ja:ビル・ゲイツ]]
[[no:Bill Gates]]
[[nn:Bill Gates]]
[[oc:Bill Gates]]
[[uz:Bill Gates]]
[[km:ប៊ីល ហ្គេត]]
[[nds:Bill Gates]]
[[pl:Bill Gates]]
[[pt:Bill Gates]]
[[kaa:Bill Gates]]
[[ro:Bill Gates]]
[[qu:Bill Gates]]
[[ru:Гейтс, Билл]]
[[sa:बिल गेट्स]]
[[sq:Bill Gates]]
[[scn:Bill Gates]]
[[simple:Bill Gates]]
[[sk:Bill Gates]]
[[sl:Bill Gates]]
[[so:Bill Gates]]
[[ckb:بیل گەیتس]]
[[sr:Бил Гејтс]]
[[sh:Bill Gates]]
[[fi:Bill Gates]]
[[sv:Bill Gates]]
[[tl:Bill Gates]]
[[ta:பில் கேட்ஸ்]]
[[tt:Билл Гейтс]]
[[te:బిల్ గేట్స్]]
[[th:บิล เกตส์]]
[[tr:Bill Gates]]
[[uk:Білл Гейтс]]
[[ur:بل گیٹس]]
[[vec:Bill Gates]]
[[vi:Bill Gates]]
[[fiu-vro:Gatesi Bill]]
[[war:Bill Gates]]
[[yi:ביל גייטס]]
[[yo:Bill Gates]]
[[zh-yue:比爾蓋茨]]
[[bat-smg:Bils Geitsos]]
[[zh:比尔·盖茨]]
Анонимен корисник