Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Одземени 6 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:michelozzo.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Микелоцо]]
[[Слика:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi'') ([[1391]] - [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[скулптуравајарство|скулпторвајар]].
 
==Биографија==