Разлика помеѓу преработките на „Тахир Синани“

Додадени 955 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
предавач во Академија.
 
Тој директно помогнал во организирањето и управувањето на војната на [[ОВПМБ]] во Источно Косово. Пролетта од [[2001]] година се приклучил кон редовите на ОНА, во зоната на Гостивар како командант на Бригадата 116. Додаден како терорист во листите на [[ЕУ]] од [[16 јули]] [[2001]]<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackeu.htm|title=Европска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref> и листите на [[Македонија]] од [[27 јули]] [[2001]]<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackmk.htm|title=македонска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref>.
 
Заедно со уште четри членови на ОНА загинал во подготовка на експлозивни направи.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Синани, Тахир }}
[[Категорија:Албанци]]
[[Категорија:Членови на ОНА]]