Разлика помеѓу преработките на „Тахир Синани“

Додадени 1.725 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
}}
'''Тахир Синани''' ([[албански]]: ''?''; е поранешен член на [[ОНА]].
 
Завршил како резервен офицер во Тирана. Подоцна станал капетан. Во редовите на ОВК се приклучил на 4 ноември 1998 година, раководејќи со Единицата за брза интервенција. Штабот на ОНА во [[Косово]], гледајќи ја неговата способност за раководење и управување го назначил заменик-командант на бригада, а по кратко време и командант на бригада во Бригадата 122.
 
Подоцна бил назначен за командант на Оперативната зона на Паштрик. По крајот на војната во Косово, во [[Призрен]] бил назначен за командант на зоната за претворање на ОВК во КЗК. Подоцна бил назначен за командант на Центарот за обука „''Агим Рамадани''”, паднат борец од Косовската војна, и со создавањето на Академијата за одбрана во [[Приштина]], бил именуван како
предавач во Академија.
 
Тој директно помогнал во организирањето и управувањето на војната на [[ОВПМБ]] во Источно Косово. Пролетта од [[2001]] година се приклучил кон редовите на ОНА, во зоната на Гостивар како командант на Бригадата 116.