Хусни Џемаили: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.009 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
}}
'''Хусни Џемаили''' ([[албански]]: ''?'';{{роден во|Тетовско}}) е поранешен член на [[ОНА]].
 
Во редовите на ОНА се приклучил во текот на [[март]] [[2001]] година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.
 
На [[10 јули]] [[2001]] година во една престрелка со македонските безбидносни сили бил тешко ранет. По ова, тој бил префрлен во болницата во Призрен, каде починал. <ref>{{цитирана книга|last=Менај|first=Петрит|title=ОНА- Порака и надеж|publisher=Фондација - Институт отворено општество|location=Скопје|date=2008}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хусеини, Бурим }}
[[Категорија:Македонски Албанци]]
[[Категорија:Членови на ОНА]]
[[Категорија:Тетовци]]