Разлика помеѓу преработките на „Сали Мугабе“

→‎Смрт: везе
(слика)
(→‎Смрт: везе)
== Смрт ==
 
Сали умира на [[27 јануари]], [[1992]] од [[Бубрег|бубрежно]] заболување. Погребана е на Државните гробишта на хероите во Хараре. Во [[2002]], по повод обележувањето на десетгодишнината од нејзината смрт, во Зимбабве се отпечатени 4 [[Поштенска марка|поштенски марки]] со нејзиниот лик.
 
[[Категорија:Зимбабве]]
1.270

уредувања