Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Додадени 724 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy |
Name = '''Панкреас''' |
Latin = |
GraySubject = 251 |
GrayPage = 1199 |
Image = Illu pancrease.svg |
Caption = Панкреасот |
Image2 = illu_pancreas_duodenum.jpg |
Caption2 = |
Precursor = [[pancreatic bud]]s |
System = |
Artery = [[inferior pancreaticoduodenal artery]], [[superior pancreaticoduodenal artery]], [[splenic artery]] |
Vein = [[pancreaticoduodenal veins]], [[pancreatic veins]] |
Nerve = [[pancreatic plexus]], [[celiac ganglia]], [[vagus]] |
Lymph = |
MeshName = Pancreas|
MeshNumber = A03.734 |
Dorlands = six/000077678 |
DorlandsID = Pancreas
}}
[[Податотека:Gray 1100 Pancreatic duct.png|thumb|Панкреасот и дванаесетпалечното црево]]
'''Панкреасот''' или '''поджелудочната жлезда''' е [[жлезда]] со двојно лачење - егзокрино (надворешно) и ендокрино (внатрешно). Оваа жлезда е сместена под [[желудник]]от, веднаш до [[Дванаесетпалечно црево|дванаесетпалечното црево]], со кое е и [[Анатомија|анатомски]] поврзана преку [[Панкреасен канал|панкреасниот канал]].