Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Додадени 566 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.96 (разговор), вратено на последната верзија на SieBot)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy |
| Name = '''Дебело црево'''
| Latin = intestinum crassum
| GraySubject = 249 |
GrayPage = 1177 |
Image = Intestine-diagram.svg |
Caption = |
Image2 = Gray1223.png |
Caption2 = |
Precursor = |
System = |
Artery = Superior mesenteric, Inferior mesenteric and Iliac arteries |
Vein = |
Nerve = |
Lymph = [[inferior mesenteric lymph nodes]] |
MeshName = |
MeshNumber = |
Dorlands = four/000054354 |
DorlandsID = Large intestine
}}
'''Дебелото црево''' ([[Латински јазик|латински]]: ''intestinum crassum'') е дел од [[Систем за варење|системот за варење]] кој се надоврзува на тенкото црево. Долго е околу 1,5 метри, но, за разлика од [[Тенко црево|тенкото]], има поголем дијаметар. Се диференцира на 3 дела: