Разлика помеѓу преработките на „Плунковни жлезди“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: ga:Faireog sheileach)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy |
[[Податотека:Illu_quiz_hn_02.jpg|thumb|290px|right|Човечки плунковни жлезди: '''1.''' ''[[Паротидна жлезда]]'', '''2.''' ''[[Подвилична жлезда]]'', '''3.''' ''[[Подјазична жлезда]]''.]]
Name = Плунковни жлезди |
Latin = glandulae salivariae |
GraySubject = |
GrayPage = |
Image = Illu_quiz_hn_02.jpg |
[[Податотека:Illu_quiz_hn_02.jpg|thumb|290px|right| Caption = Човечки плунковни жлезди: '''1.''' ''[[Паротидна жлезда]]'', '''2.''' ''[[Подвилична жлезда]]'', '''3.''' ''[[Подјазична жлезда]]''.]] |
Image2 = Parotid gland en.png|
Caption2 = Salivary+Glands |
MeshNumber = A03.556.500.760 |
DorlandsPre = g_06 |
DorlandsSuf = 12391916 |
}}
'''Плунковните жлезди''' ([[Латински јазик|латински]]: ''glandullaе salivales'') се [[Егзокрина жлезда|егзокрини жлезди]] кои лачат [[плунка]]. Ги има три пара, од кои најголеми се ''доушните'' (''glandullaе parotis''), помали се ''подјазичните'' (''glandullae sublingvalis''), додека најмали се ''подвиличните'' (''glandullae submandibularis''). Исто така, во [[слузокожа]]та од ѕидот на [[Усна празнина|усната празнина]] се наоѓаат голем број мали т.н. [[Букална жлезда|букални]] плунковни жлезди.