Разлика помеѓу преработките на „Германија“

Одземени 38.056 бајти ,  пред 10 години
Ја заменувам страницата со 'ova e geografija zh:德国'
с (r2.7.1) (Бот Додава: rue:Нїмецько)
(Ја заменувам страницата со 'ova e geografija zh:德国')
ova e geografija
{| border=1 align=right cellpadding=4 cellspacing=0 width=300 style="margin: 0 0 1em 1em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
|+<big>'''Bundesrepublik Deutschland<br />Сојузна Република Германија'''</big>
| align="center" colspan="2"|
{| border=0 cellpadding=2 cellspacing=0 style="background:#f9f9f9; text-align:center;"
| width="130px"| [[Податотека:Flag of Germany.svg|125px|Знамето на Германија]] || align=center width=130px| [[Податотека:Coat of Arms of Germany.svg|100px|Националниот грб на Германија]]
|-
| width="130px"| <small>(Знамето на Германија)</small>
| align=center width=130px| <small>(Грбот на Германија)</small>
|}
|-
| align=center colspan=2 | Национално [[мото]]: ''Einigkeit und Recht und Freiheit''<br />([[Германски јазик|Германски]]: Единство и правда и слобода)
|-
| align=center colspan=2 | [[Листа на национални химни|Национална химна]]: Das Lied der Deutschen
|-
| align=center colspan=2 style="background:#f9f9f9;" | [[Податотека:Location Germany EU Europe.png|300px|Местоположба на Германија]]
|-
|'''[[Официјален јазик]]''' || [[Германски јазик|Германски]]<sup>1</sup>
|-
|'''[[Главен град]]''' || [[Берлин]]
|-
|'''[[Државно уредување]]''' || [[Федеративна република]]
|-
|'''Најголем град''' || [[Берлин]]
|-
|'''[[Канцелар на Германија|Канцелар]]''' || [[Ангела Меркел]]
|-
|'''[[Претседател на Германија|Претседател]]''' || [[Кристијан Вулф]]
|-
|'''[[Површина]]'''<br />- Вкупно<br />- % вода
|[[Листа на земји по површина|61ва во светот]]<br />357,026 km&sup2; <br />2.416%
|-
|'''[[Население]]'''<br />- Март-Јуни 2005<br />- [[Густина на население|Густина]]
|[[Листа на земји по население|14та во светот]]<br />82,443,000 [http://www.destatis.de/indicators/e/vgr910ae.htm]<br />231/km&sup2;
|-
|'''Основање<br />(Ре)унификација<br /><br /><br />'''
|[[Договорот од Вердун]] ([[843]])<br />[[18 јануари]] [[1871]]<br />[[23 мај]] [[1949]] <br />[[3 октомври]] [[1990]]
|-
|'''[[Бруто домашен производ|БДП]]'''<br />- Вкупно ([[2003]])<br />- БДП по жител
|| [[Листа на земји по БДП|3та во светот]]<br />$2.271 trillion<br />$27,600
|-
|'''[[Валута]]''' || [[Евро]] (€)<sup>2</sup>
|-
| '''[[Часовна зона]]'''<br />- во [[Европско летно време|лето]]
| [[Средноевропско време|СЕВ]] ([[Координирано универзално време|UTC]]+1)<br />[[Средноевропско летно време|СЕЛВ]] ([[Координирано универзално време|UTC]]+2)
|-
| '''[[Интернет домен]]''' || [[.de]]
|-
| '''[[Листа на земји по повикувачки број|Повикувачки број]]''' || +49
|-
|colspan="2"| <small>
<sup>1</sup> [[Дански јазик|Дански]], [[Нижи германски јазик|Нижи германски]], [[Сорбиски јазик|Сорбиски]], [[Романи јазик|Романи]] и [[Фризиски јазик|Фризиски]] се официјално признати и заштитени како малцински јазици од [[Европска дирекција за регионални или малцински јазици|ECRML]].<br />
<sup>2</sup> Пред [[1999]]: [[Германска марка]].</small>
|}
 
'''Сојузна Република Германија''' ([[герм.]] ''Bundesrepublik Deutschland'') е една од водечките индустриски земји, лоцирана во централна [[Европа]]. Германија граничи на север со [[Северно Море]], [[Данска]], и [[Балтичко Море]], на исток со [[Полска]] и [[Чешка]], на југ со [[Австрија]] и [[Швајцарија]], и на запад со [[Франција]], [[Луксембург]], [[Белгија]] и [[Холандија]]. Низ неа поминуваат реките [[Рајна]], [[Дунав]] и [[Елба]]. Германија, всушност, е лоцирана на крстосниците на европските трговски и културни патишта.
 
Германија е третата по големина светска економија, по [[САД]] и [[Јапонија]]. Позната е по железото, челикот, машинеријата и автомобилската индустрија. Германија е земја основач на [[Европска Унија|Европската Унија]] и нејзина најголема членка по население. Членка е на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]], [[НАТО]] и [[Г8]].
 
== Етимологија ==
 
== Историја ==
{{main|Историја на Германија}}
 
=== Германски племиња ===
{{main|Германи}}
Се смета дека појавувањето на [[германски племиња|германските племиња]] како етнос се случило во времето на [[Бронзено доба|бронзената доба]] или најдоцна во времето на [[Железно доба|железната доба]]. Германските племиња потекнуваат од јужна [[Скандинавија]] и [[Северна Германија]] кои започнале со своето населување кон југ, исток и запад во [[1 век п.н.е.]] Тие влегле во контакт со [[келти|келтските племиња]] во [[Галија]] како и со [[персијци|персиските]], [[балтички племиња|балтичките]] и [[словени|словенските]] во [[Источна Европа]]. Многу малку е познато за раната историја на германите. Она кое е познато е нивните воени конфликти со [[Римска империја|Римската империја]].
 
=== Франкска империја ===
{{main|Франкска империја}}
 
По пропаѓањето на [[Западна Римска империја|Западната Римска империја]], [[франки|франките]] создале своја империја под раководство на [[Меровинзи|Меровинзите]], потчинувајќи ги другите германски племиња. [[Швабија]] во рамките на [[Франкска империја|Франкската империја]] станала графство во [[496]] година по [[битка кај Болбиак|битката кај Болбиак]]. Кралот [[Кловис I]] веќе ги имал зеземено поголемиот дел од територијата на денешна Германија и покренал нови походи кон [[Саксонија]], додека југоисточниот дел од денешна Германија останале под власта на [[остроготи|остроготите]]. Во [[531]] година, [[саксонци|саксонците]] и [[франки|франките]] го зазеле кралството [[Тирингија]]. Саксонското население се населило во областа [[Унштрут]]. Во времето на разделувањето на Франкската империја, нивните германски територии биле дел од [[Австрија]]. Во [[718]] година, [[Карл Мартел]] започнал воени дејствија против [[Саксонија]], поради фактот што таа му ја откажала својата помош за [[Неустрија]]. Во [[751]] година, [[Папин III]] ја примил титулата крал, а самата титула му била дадена од страна на [[црква|црквата]].
 
=== Света Римска империја ===
{{main|Света Римска империја}}
 
Син на [[Папин III]] e [[Карло Велики]] ([[768]]-[[814]]), најпознатиот и најмоќниот крал на [[франки|франките]]. Во текот на своето владеење, тој водил војни со [[саксонци|саксонците]] (772-804), [[лангобарди|лангобардите]] (774), [[словени|словените]] (789-812), [[баварци|баварците]] (788) и [[авари|аварите]] (791-802). Пред неговата смрт, Франкската држава се простирила од [[Атлански океан|Атланскиот океан]] и [[Ла Манш]] до [[Рим]], [[Елба]] и [[Панонија]]. Островот [[Бретан]] останал под власта на [[гали|галите]]. На југ, неговота држава се простирила до [[Шпанија]] и на исток до [[Картинија]], [[Австрија]], [[Данска]] и [[Чешка]]. Државата била разделена на 230 мали административни единични графства. Со графствата управувале графови кои имале правни и административни функции. Еден од најголемите успеси на Карло Велики е крунисувањето му за император од страна на [[папа Лав III]] на [[25 декември]] [[800]] година. [[Византија]], која се наоѓала од другата страна на [[Европа]] ја признала оваа титула на Карло Велики.
 
Во [[1033]] година, [[Света Римска империја|Светата Римска империја]] го уништило кралството Бургунди ставајќи го под нејзина контрола во времето на [[Конрад II]]. За време на управувањето на неговиот син, Хенри III, [[Света Римска империја|Светата Римска империја]] ја подржила клуниакската реформа на црквата, забраната на [[симонија|симонијата]] и безбрачноста на свештениците. Во ова време, империјата била под власта на папата во позадина.
 
Следувал конфликтот помеѓу [[Анри IV]] и [[папа Григур VII]]. Папата сакал да си ја врати својата раководна улога во [[Западна Европа]], и германскиот император да му стане вазал. Хенри IV попаднал во тешка положба и бил принуден да отиде кај [[Григориј VII]], за да бара помилување. Императорот отишол во резиденцијата на папата во Каноса. Бил принуден неколку денови да го чека папата гладен и необлечен. По неколку денови папата го примил и му простил. Со оваа победа над императорот, папата во З[[ападна Европа]] уште повеќе добил можност за наложување на христијанството како и подоцната подршка за крстоносните војни. Во [[1222]] година се дошло до привремено помирување помеѓу Хенри V и папата.
 
Во периодот од [[1212]] година до [[1250]] година, [[Фридрих II]] создал модерна, професионално административна држава во [[Сицилија]]. Преку тоа тој ги подновил своите планови за завлдување на [[Италија]], кое довело до создавање на нов конфликт со папството. Борбата со папата целосно ја исцрпила државата. По неговата смрт паднала и неговата [[династија Хоенштауфен]]. Следувал период на безвластие односно период во кој немало император. Врз основа на Златната була од Римини, големиот водач на Тевтонските витези [[Херман вон Салца]] и војводата [[Конрад I од Масовије]] заедно ги нападнале Старите [[Пруси]] во [[1226]], за да ги покрстат во крстоносниот поход на Прусите. Тогаш витезите биле обвинети за малверзации во полската управа и образување на независната Монашка држава на Тевтонски витези. Редот ја губи својата цел кога соседна Литванија го прифаќа христијанството. Сместен во [[Прусија]], Редот почнува походи кон своите христијански соседи, царството [[Полска]], [[Големо војводство Литванија]] и [[Република Новгород]], откако целосно го асимилира Ливонијскиот ред. Благодареније на своите достигнувања, Редот постигнува голема градска економија, вработува голем број на европски трговци и станува морска сила на [[Балтичкото море]].
 
Во периодот од [[1346]] до [[1378]] година, [[Карл IV од Луксембург]], крал на [[Бохемија]], преземал големи мерки за да ја издигне повторно императорската власт. Во средината на [[16 век]], Црната смрт ја опустошила [[Европа]], заедно со територијата на [[Германија]]. Следувало прогонувањето на [[евреи|евреите]] на економска и религиозна основа. Многу од нив успеале да побегнат во [[Полска]]. Во времето на Златниот век, во [[1356]] година било земено решение дека императорот ќе се избира од страна на кралот на [[Бохемија]], на [[Рејн]], графот на [[Саксонија]] и маркграфот на [[Браденбург]], како и од страна на три духовни свештеници односно епископите на [[Мајнц]], [[Триер]] и [[Келн]].
 
Од [[1640]] година, [[Браденбург]] започнал да ја зголемува својата моќ под раководство на [[Фридрих Вилхелм]]. Вестфалскиот мировен договор кој бил потпишан во [[1648]] година дал уште поголема можност за завладување со Источна [[Померанија]]. Била образувана апсолутна форма на управување. Во [[1701]] година, [[Фридрих Ванденбургски]] бил прогласен за [[крал на Прусија]]. Од [[1713]] година до [[1740]] година, кралот Фридрих Вилхелм I Прусија ја образувал како високо централизирана територијална држава. Во тоа време [[Луј XIV]], крал на [[Франција]], успеал да завладее со делови од [[Елзас]] и [[Лотарингија]]. Во [[1683]] година турците османлии за прв пат доживеале пораз пред портите на Виена од страна на полската армија водена од страна на [[Јан III]] заедно со австриските војски под раководство на [[Карло IV]]. Унгарија била покорена, а [[Австрија]] станала голема светска сила.
 
=== Германски сојуз ===
{{main|Германски сојуз}}
 
По паѓањето на [[Наполеон]], европските монарси и императори се собрале во [[Виена]] во [[1814]] година за да направат план за идното управување на Европа под раководство на австрискиот принц [[Клеменс фон Метерних]]. На териториите на веќе поранешната [[Света Римска империја]] се создал [[Германски сојуз]] од 39 територијални држави и истите биле под влијание на [[Австрија]]. Сојузот се состоел од Федерално Собрание (''Bundestag''), кое се наоѓало во [[Франкфурт]]. Во [[1862]] година, принцот Бизмарк бил номиниран за главен министер на Прусија како акт против либералната опозиција. Во периодот од [[1863]] до [[1864]] година на виделина излегол спорот помеѓу [[Прусија]] и [[Данска]] во врска со [[Шлезвиг]] кој за разлика од [[Холштајн]] не бил дел од германскиот сојуз и кој данските власти сакале да го вклучат во составот на [[Кралство Данска]]. Ова довело до [[Германо-Данска војна]], во која [[Прусија]] подржана од страна на [[Австрија]] ја поразила [[Данска]]. Така Шлевсиг и Холштајн биле дадени на Австрија и Прусија. Во меѓувреме, поради недоразбирања се дошло и до војна помеѓу [[Прусија]] и [[Австрија]] во 1866 година, во која Прусија на крај извојувала победа.
 
=== Вајмарска република ===
{{main|Вајмарска република}}
 
[[Вајмарска Република]] ([[германски]]: Weimarer Republik) или официјално '''Германски Рајх''' (Deutsches Reich) се нарекува [[Германија]] во периодот од [[1919]] до [[1933]] год. Овој период е познат како Вајмарски период. Името го добила по градот [[Вајмар]], каде што се оддржал национален собир за донесување на нов [[устав]] (којшто стапил насила од [[11 август]] [[1919]] г.) за Германија по поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Сепак во овој период официјалното име на државата било „Германски Рајх“, а името „Вајмарска Република“ е употребувано само од историчарите денес. Вајмарската Република била создадена во [[февруари]] [[1919]], а престанала да постои со доаѓањето на [[Адолф Хитлер]] на власт во март [[1933]], кога [[Германија]] била позната како [[Трет Рајх|Третиот Рајх]].
 
Првиот обид за создавање на либерална демократска [[Германија]] пропаднал со доаѓањето на [[Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]] на власт, иако уставот од [[1919]] бил задржан, промените што биле направени во [[1933]] (познати како ''Gleichschaltung'') тотално го уништиле принципот на слободна [[демократија]]. Овие промени во уставот се бележат како крај на Вајмарската Република.
 
=== Нацистичка Германија ===
{{main|Нацистичка Германија}}
 
[[Нацистичка Германија]] или Третиот Рајх се однесува на историјата на [[Германија]] меѓу [[1933]] и [[1945]], кога била под власт на [[Национал-социјалистичка германска работничка партија|Национал-социјалистичката германска работничка партија]], или [[Национал-социјалистичка германска работничка партија|Нацистичката партија]], на чело со [[Адолф Хитлер]] како [[канцелар]].
 
=== Разделување на Германија ===
 
По војната, [[Германија]] како поразена страна била окупирана од Сојузниците. По започнувањето на [[Студена војна|Студената војна]], Германија била поделена на [[Западна Германија]], поддржана од Западниот блок, и [[Источна Германија]], поддржана од Советскиот Сојуз. Главниот град [[Берлин]] истотака бил поделен на [[Источен Берлин]] и [[Западен Берлин]]. Во [[1961]]. [[СССР]] го изградиле [[Берлински ѕид|Берлинскиот ѕид]], со што и физички го изолирале Западен Берлин од остатокот на [[Источна Германија]]. Западните сили продолжиле да трошат огромни средства за да го одржат функционирањето на Западен Берлин како симбол на западниот [[капитализам]] и [[демократија]].
 
=== Падот на комунизмот ===
 
Падот на Берлинскиот ѕид бил првиот чекор во обединувањето на Германија кое се завршило на [[3 октомври]] [[1990]] година. По колапсот на советскиот модел на комунизмот во светски размери, двете Германии во [[1990]] биле соединети, иако разликите меѓу истокот и западот, заедно се хроничната невработеност и слабиот економски раст, ќе продолжат да бидат предизвици за земјата.
 
== Географија и клима ==
{{main|Географија на Германија }}
 
Германија е држава која се наоѓа во [[Централна Европа]]. Вкупната површина на земјата изнесува 357,026 km², и според тоа се наоѓа на [[Листа на држави и територии по површина|61 место по големина во светот]]. Климата во Германија е умерена со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. Низ неа поминуваат реките [[Рајна]], [[Дунав]] и [[Елба]]. Германија, всушност, е лоцирана на крстосниците на европските трговски и културни патишта.
 
== Население, јазик и религија ==
{{Main|Демографија на Германија|Религија во Германија}}
 
=== Религија ===
 
Римокатолизмот бил основаната христијанска религија во земјата во [[15 век]], но процентот драстично бил променет по [[Реформација|Реформацијата]]. Мартин Лутер во 1517 ја предизвикал Католичката црква нарекувајќи ја црква на корупција. Преку ова, тој ја сменил картата на европската и светската историја формирајќи го [[Протестантство|протестантизмот]].[[Христијанство|Христијанството]] е најголема [[религија]] во Германија, со 54.765.265 верници (67,07%), според податоци од крајот на [[2006]] година.<ref name=autogenerated1>[http://www.remid.de/remid_info_zahlen.htm Religionen in Deutschland - Mitglieder und Anhänger .::. REMID<!-- Bot generated title -->]</ref><ref>This percentage approximates [[CIA Factbook]], 2009, which states that 68% of Germany is Christian</ref> Втората најголема религија е [[ислам|исламот]], со 3.300 000 верници (4%)<ref name=autogenerated1 />, а помали религиозни организации се [[Будизам|Будизмот]] и [[Јудаизам|Јудаизмот]].
 
Поради [[миграција]] на работна сила во [[1960]]-тите и неколку бранови на политичките бегалци од [[1970]] година, исламот станала видлива религија во Германија. Според податоци од [[2009]] година, во Германија има околу 4.3 милиони муслимани (5.4% од населението). Од нив, 1,9 милиони се германски државјани (2.4%) <ref>http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4419533,00.html</ref>. Почнувајќи од [[2006]] година, околу 15.000 турци земале германско државјанство. <ref>http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3997.htm</ref>
 
Денес во Германија, особено во нејзиниот главен град [[Берлин]], има најбрз раст на Еврејската заедница во светот. Околу 9.000 [[Евреи]] по потекло од поранешниот Источен блок, претежно од поранешниот [[Советски Сојуз]], се населиле во Германија по падот на [[Берлински ѕид|Берлинскиот ѕид]]. Низ историјата, односно пред доаѓањето на [[Нацизам|нацизмот]] на власт во Германија, бројот на евреи кои живееле во Германија бил околу 600.000. Денеска, тој број се намалил односно вкупниот процент на [[евреи]] е 0.25%.
 
 
== Административна поделба ==
{{Main|Административна поделба на Германија}}
 
Секој ''Land'' (покраина) е представена на сојузно ниво во ''[[Бундесрат (Германија)|Бундесратот]]'' („сојузен совет“).
 
<div style="float:right">[[Податотека:Germany Laender Map.png|280px|16-те покраини]]</div>
16-те покраини, по броевите на картата се:
# [[Податотека:Flag of Baden-Württemberg.svg|25px]] '''[[Баден-Виртемберг]]'''
# [[Податотека:Flag of Bavaria (lozengy).svg|25px]] '''[[Баварија]]''' (''Freistaat Bayern'')
# [[Податотека:Flag of Berlin.svg|25px]] '''[[Берлин]]'''
# [[Податотека:Flag of Brandenburg.svg|25px]] '''[[Бранденбург]]'''
# [[Податотека:Flag of Bremen.svg|25px]] '''[[Бремен (покраина)|Бремен]]''' (''Freie Hansestadt Bremen'')
# [[Податотека:Flag of Hamburg.svg|25px]] '''[[Хамбург]]''' (''Freie und Hansestadt Hamburg'')
# [[Податотека:Flag of Hesse.svg|25px]] '''[[Хесен]]''' (''Hessen'')
# [[Податотека:Flag of Mecklenburg-Western Pomerania.svg|25px]] '''[[Мекленбург-Западна Померанија]]''' (''Mecklenburg-Vorpommern'')
# [[Податотека:Flag of Lower Saxony.svg|25px]] '''[[Долна Саксонија]]''' (''Niedersachsen'')
# [[Податотека:Flag of North Rhine-Westphalia.svg|25px]] '''[[Северна Рајна-Вестфалија]]''' (''Nordrhein-Westfalen'')
# [[Податотека:Flag of Rhineland-Palatinate.svg|25px]] '''[[Рајнска област-Пфалц]]''' (''Rheinland-Pfalz'')
# [[Податотека:Flag de-saarland 300px.png|25px]] '''[[Сар]]'''
# [[Податотека:Flag of Saxony.svg|25px]] '''[[Саксонија]]''' (''Freistaat Sachsen'')
# [[Податотека:Flag of Saxony-Anhalt.svg|25px]] '''[[Саксонија-Анхалт]]''' (''Sachsen-Anhalt'')
# [[Податотека:Flag of Schleswig-Holstein.svg|25px]] '''[[Шлезвиг-Холштајн]]'''
# [[Податотека:Flag of Thuringia.svg|25px]] '''[[Тирингија]]''' (''Freistaat Thüringen'')
 
Описниот збор ''Freistaat'' се користи од исклучиво историски причини. По законот еден ''Freistaat'' не се разликува од другите покраини.
 
Пред [[Обединување на Германија|обединувањето на Германија]] во 1990, [[Сојузна Република Германија|Западна Германија]] се содржела од 10 покраини, додека во [[1952]] [[ГДР|Источна Германија]] ја реорганизирала својата територија на 15 административни области. По обединувањето на Германија на [[3 октомври]], [[1990]], 14 од овие области биле сместени во 5 покраини - Мекленбург-Западна Померанија, Бранденбург, Саксонија-Анхалт, Тирингија и Саксонија како што постоеле до 1952. Поранешната област Берлин (источен) била комбинирана со [[Западен Берлин]] и ја оформиле новата покраина Берлин.
 
== Политички систем ==
{{Main|Политики на Германија}}
 
== Економија ==
{{Main|Економија на Германија}}
 
== Култура ==
{{Main|Култура во Германија}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.deutschland.de Germany] - Германија Специјални страници
 
{{Сојузни покраини во Германија}}
{{Држави на Европскиот континент}}
{{ЕУ}}
 
[[Категорија:Германија|*]]
 
{{Link FA|af}}
{{Link FA|en}}
{{Link FA|hr}}
{{Link FA|mr}}
{{Link FA|vi}}
{{Link FA|yi}}
 
[[ace:Jeureuman]]
[[af:Duitsland]]
[[als:Deutschland]]
[[am:ጀርመን]]
[[ang:Þēodscland]]
[[ab:Алмантәыла]]
[[ar:ألمانيا]]
[[an:Alemanya]]
[[arc:ܓܪܡܢ]]
[[roa-rup:Ghermãnia]]
[[frp:Alemagne]]
[[ast:Alemaña]]
[[gn:Alemaña]]
[[ay:Alimaña]]
[[az:Almaniya]]
[[bm:Jermani]]
[[bn:জার্মানি]]
[[zh-min-nan:Tek-kok]]
[[ba:Германия]]
[[be:Германія]]
[[be-x-old:Нямеччына]]
[[bcl:Alemanya]]
[[bi:Germany]]
[[bar:Deitschland]]
[[bo:འཇར་མན།]]
[[bs:Njemačka]]
[[br:Alamagn]]
[[bg:Германия]]
[[ca:Alemanya]]
[[cv:Германи]]
[[ceb:Alemanya]]
[[cs:Německo]]
[[cbk-zam:Alemania]]
[[tum:Germany]]
[[co:Germania]]
[[cy:Yr Almaen]]
[[da:Tyskland]]
[[pdc:Deitschland]]
[[de:Deutschland]]
[[dv:ޖަރުމަނުވިލާތް]]
[[nv:Béésh Bichʼahii Bikéyah]]
[[dsb:Nimska]]
[[dz:ཇཱར་མ་ནི་]]
[[et:Saksamaa]]
[[el:Γερμανία]]
[[eml:Germâgna]]
[[en:Germany]]
[[myv:Германия Мастор]]
[[es:Alemania]]
[[eo:Germanio]]
[[ext:Alemaña]]
[[eu:Alemania]]
[[ee:Germany]]
[[fa:آلمان]]
[[hif:Germany]]
[[fo:Týskland]]
[[fr:Allemagne]]
[[fy:Dútslân]]
[[fur:Gjermanie]]
[[ga:An Ghearmáin]]
[[gv:Yn Ghermaan]]
[[gag:Germaniya]]
[[gd:A' Ghearmailt]]
[[gl:Alemaña - Deutschland]]
[[gan:德國]]
[[got:𐌸𐌹𐌿𐌳𐌹𐍃𐌺𐌰𐌻𐌰𐌽𐌳]]
[[hak:Tet-koet]]
[[xal:Ниицәтә Немшин Орн]]
[[ko:독일]]
[[haw:Kelemānia]]
[[hy:Գերմանիա]]
[[hi:जर्मनी]]
[[hsb:Němska]]
[[hr:Njemačka]]
[[io:Germania]]
[[ig:Jémanị]]
[[ilo:Alemania]]
[[bpy:জার্মানি]]
[[id:Jerman]]
[[ia:Germania]]
[[ie:Germania]]
[[iu:ᔮᒪᓂ/jaamani]]
[[os:Герман]]
[[xh:IJamani]]
[[zu:IJalimani]]
[[is:Þýskaland]]
[[it:Germania]]
[[he:גרמניה]]
[[jv:Jerman]]
[[kl:Tysklandi]]
[[kn:ಜರ್ಮನಿ]]
[[pam:Alemania]]
[[krc:Германия]]
[[ka:გერმანია]]
[[ks:जर्मनी]]
[[csb:Miemieckô]]
[[kk:Алмания]]
[[kw:Almayn]]
[[rw:Ubudage]]
[[ky:Германия]]
[[rn:Ubudagi]]
[[sw:Ujerumani]]
[[koi:Немечму]]
[[kv:Германия]]
[[kg:Alemanyi]]
[[ht:Almay]]
[[ku:Almanya]]
[[lad:Almania]]
[[lo:ປະເທດເຢັຽລະມັນ]]
[[la:Germania]]
[[lv:Vācija]]
[[lb:Däitschland]]
[[lt:Vokietija]]
[[lij:Germania]]
[[li:Duutsjlandj]]
[[ln:Alémani]]
[[jbo:dotygu'e]]
[[lg:Girimane]]
[[lmo:Germania]]
[[hu:Németország]]
[[mg:Alemaina]]
[[ml:ജർമ്മനി]]
[[mt:Ġermanja]]
[[mi:Tiamana]]
[[mr:जर्मनी]]
[[arz:المانيا]]
[[mzn:آلمان]]
[[ms:Jerman]]
[[cdo:Dáik-guók]]
[[mdf:Германие мастор]]
[[mn:Герман]]
[[my:ဂျာမနီနိုင်ငံ]]
[[nah:Teutontlālpan]]
[[na:Germany]]
[[nl:Duitsland]]
[[nds-nl:Duutslaand]]
[[ne:जर्मनी]]
[[new:जर्मनी]]
[[ja:ドイツ]]
[[nap:Germania]]
[[ce:Германи]]
[[frr:Tjüschlönj]]
[[pih:Doichland]]
[[no:Tyskland]]
[[nn:Tyskland]]
[[nrm:Allemangne]]
[[nov:Germania]]
[[oc:Alemanha]]
[[mhr:Немыч Эл]]
[[uz:Olmoniya]]
[[pa:ਜਰਮਨੀ]]
[[pfl:Daitschlond]]
[[pag:Germany]]
[[pnb:جرمنی]]
[[pap:Alemania]]
[[ps:آلمان]]
[[km:អាល្លឺម៉ង់]]
[[pcd:Alemanne]]
[[pms:Gërmania]]
[[tpi:Siamani]]
[[nds:Düütschland]]
[[pl:Niemcy]]
[[pnt:Γερμανία]]
[[pt:Alemanha]]
[[kaa:Germaniya]]
[[crh:Almaniya]]
[[ty:Heremani]]
[[ksh:Dütschland]]
[[ro:Germania]]
[[rmy:Jermaniya]]
[[rm:Germania]]
[[qu:Alimanya]]
[[ru:Германия]]
[[rue:Нїмецько]]
[[sah:Германия]]
[[se:Duiska]]
[[sm:Siamani]]
[[sa:जर्मनी]]
[[sc:Germània]]
[[sco:Germany]]
[[stq:Düütsklound]]
[[sq:Gjermania]]
[[scn:Girmania]]
[[simple:Germany]]
[[ss:IJalimane]]
[[sk:Nemecko]]
[[cu:Нѣ́мьци]]
[[sl:Nemčija]]
[[szl:Mjymcy]]
[[so:Jarmalka]]
[[ckb:ئاڵمانیا]]
[[srn:Doysrikondre]]
[[sr:Немачка]]
[[sh:Nemačka]]
[[su:Jérman]]
[[fi:Saksa]]
[[sv:Tyskland]]
[[tl:Alemanya]]
[[ta:செருமனி]]
[[kab:Lalman]]
[[tt:Алмания]]
[[te:జర్మనీ]]
[[tet:Alemaña]]
[[th:ประเทศเยอรมนี]]
[[ti:ጀርመን]]
[[tg:Олмон]]
[[chr:ᎠᏛᏥ]]
[[tr:Almanya]]
[[tk:Germaniýa]]
[[udm:Германия]]
[[uk:Німеччина]]
[[ur:جرمنی]]
[[ug:گېرمانىيە]]
[[za:Dwzgoz]]
[[vec:Germania]]
[[vi:Đức]]
[[vo:Deutän]]
[[fiu-vro:S'aksamaa]]
[[wa:Almagne]]
[[zh-classical:德國]]
[[vls:Duutsland]]
[[war:Alemanya]]
[[wo:Almaañ]]
[[wuu:德国]]
[[ts:Jarimani]]
[[yi:דייטשלאנד]]
[[yo:Jẹ́mánì]]
[[zh-yue:德國]]
[[diq:Almanya]]
[[zea:Duutsland]]
[[bat-smg:Vuokītėjė]]
[[zh:德国]]
Анонимен корисник