Разлика помеѓу преработките на „Божидар Димитров“

→‎Биографиjа: ниjе више министар
(→‎Биографиjа: ниjе више министар)
Специјализирал [[палеографија]] во [[Париз]] и [[Ватикан]].
 
Во 2009 година Божидар Димитров станува народен пратеник од партијата [[ГЕРБ]] како мнозински кандидат од [[Бургаска област]].<ref>[http://rezultati.cik2009.bg/elected/rik_02.html Избран за народен пратеник - мнозинско гласање - Божидар Димитров Стојанов]</ref> На 23 јули е номиниран од ГЕРБ за министер без портфељ, кој ќе се грижи за Бугарите во странство.<ref>[http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=56434&mid=1500&tabId=1&tabindex=0 Борисов го објави составот на новата бугарска влада]</ref> Останува министар до февруари 2011 година.
 
Неговата сопруга е актерката Марта К’нчева, а ќерката - Марија.
1.270

уредувања