Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.242 бајти ,  пред 15 години
Флота
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Флота)
'''Јат Ервејз''' (''Jat Airways'', [[IATA]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ICAO]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (кога се викала ''JAT Југословенски Аеротранспорт eн:Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]].
 
 
== Флота ==
 
<center>
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse:collapse"
|+ '''Августа 2007. <ref>[http://www.jat.com/active/sr-cyrillic/home/main_menu/about_us/fleet_v01.html Флота]</ref>'''
|- bgcolor=1a85b7
!Тип
!Укупно
!Пословна<br>Класа
!Економска<br>Класа
!Тотал<br>
!Напомена
|-
|[[АТР-72|ATР 72-202]]
|align=center|5
|bgcolor="#42ccff"|6
|bgcolor="#0099cc"|56
|bgcolor="#6699cc"|62
|YU-ALN, YU-ALO, YU-ALP, YU-ALR, YU-ALS
|-
|[[Боинг 737|Боинг 737-200 Адвенцд]]
|align=center|1
|bgcolor="#33ccff"|-
|bgcolor="#0099cc"|124
|bgcolor="#6699cc"|124
|YU-ANP
|-
|[[Боинг 737|Боинг 737-300]]
|align=center|10
|bgcolor="#33ccff"|12
|bgcolor="#0099cc"|114
|bgcolor="#6699cc"|126
|YU-AND, YU-ANF, YU-ANH, YU-ANI, YU-ANJ,<br>YU-ANK, YU-ANL, YU-ANV, YU-ANW, YU-AON
|-
|[[Боинг 737|Боинг 737-400]]
|align=center|1
|bgcolor="#33ccff"|12
|bgcolor="#0099cc"|144
|bgcolor="#6699cc"|156
|YU-AOS
|-
|[[Ербас A320|Ербас А319]]
|align=center|(8 поручених)
|bgcolor="#33ccff"|
|bgcolor="#0099cc"|
|bgcolor="#6699cc"|
|[http://www.airbus.com/en/corporate/orders_and_deliveries/]
|-
|}
</center>
[[Категорија:Авиокомпании]]
 
27

уредувања