Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 58 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додаје: ja:Jat航空)
Нема опис на уредувањето
{{никулец}}
[[Слика:JatAirways - JPG.jpg|мини|десно|Лого на Јат Ервејз]]
'''Јат Ервејз''' (''Jat Airways'', [[IATA]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ICAO]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (кога се викала ''JAT Југословенски Аеротранспорт eн:Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]].
 
[[Категорија:Авиокомпании]]
27

уредувања