Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:ДПМ лого.png|thumb|200px|right|Лого на ДПМ.]]
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Република Македонија]]. Од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател на ДПМ ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.<ref>{{цитирана книга|last=Павловски|first=Јован|title=Друштво на писателите на Македонија 2000-2004: прилози за книжевниот живот во Република Македонија|publisher=Друштво на писателите на Македонија|date=2004|isbn=9789989855061}}</ref>
 
Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].
== Видете исто така ==
* [[:Категорија:Членови на ДПМ|Листа на членови на друштвото]]
== Наводи ==
 
{{наводи}}
== Надворешни врски ==