Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
буква
(Публицист бил човекот)
с (буква)
'''Васил Атанасков Ивaновски''' (1906, [[Ловраде]], [[Костур]]ско - [[1991]], [[Софија]]) е македонски културно-националенационален и нкомунистичкикомунистички деец, публицист од [[Македонија]].
 
Заедно со семејството Ивановски емигрира во [[Бугарија]]. Прогимназијалното училиште го завршува во [[Пловдив]]. Се вклучува активно во дејностите на македонската емиграција во Бугарија. Како член на [[БКП]] учествува во [[Септемвриско востание|Септемвриското востание]].
658

уредувања