Османлии: Разлика помеѓу преработките

Додадени 84 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: pnb:عثمانی ترک)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Османлиите''' се [[Турски народи|турски народ]] од времето на [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие турци водат потекло од [[селџуци|селџуците]] кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале Селџукска држава инаку тој бил племенски водач на племето Каи.
. Со пропаѓањето на [[Отоманска империја|Отоманската империја]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[турци]].
 
{{Шаблон:Народ-никулец}}
{{Турски народи}}
 
{{Турски народи}}
{{Шаблон:Народ-никулец}}
[[Категорија:Турски народи]]
[[Категорија:Луѓе од Отоманската империја]]
Анонимен корисник