Разлика помеѓу преработките на „Масакрот на Хиос“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox Military Conflict
|conflict=Масакрот на Хиос
|partof=the [[Грчка војна за независност|Грчката војна за независност]]
|image=[[Податотека:Eugène Delacroix - Le Massacre de Scio.jpg|300px|]]
|caption=
'''Масакрот на [[Хиос]]''' се однесува на колењето на десетици илјади Грци на островот Хиос од страна на османлиските војници во [[1822]] година<ref>Dadrian, Vahakn N. ''Warrant for Genocide: Key Elements of Turko-Armenian Conflict''. p. 153.</ref> . Повеќе од 2.000 години, островот Хиос претставувал седиште каде поминувале голем број на трговци кои патувале преку [[Црно Море|Црно]], [[Егејско Море|Егејско]] и [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Па, според ова, островот бил од голема значајност за [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
== МасакарМасакр ==
 
Во [[март]] [[1882]] година, неколку стотици вооружени [[Грци]] од островот [[Самос]] дошле на островот [[Хиос]]. Тие започнале со уништување и рушење на [[џамија|џамии]] и напаѓање на локалното муслиманско население по кое се повлекле во една [[тврдина]]. Во меѓувреме, поголем број на жители од островот се приклучиле кон револуционерната организација.<ref name="St. Clair"/>Сепак мнозинство од христијанското население на островот не го подржувале или пак не се приклучиле кон акциите на револуционерите против Османлиите.<ref>Argenti, Philip P. "The Massacre of Chios" (reviewed by Paul F. Shupp). ''The Journal of Modern History''. Vol. 5, No. 3 (Sept. 1933), p. 414.</ref>
13.850

уредувања