Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 2.054 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Dablink|За други места или објекти со името Итака, видете [[Итака (појаснување)]].}}
[[Податотека:South ithaca.jpg|245px|десно]]
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], и е под управа на [[Република Грција]].
 
{{Infobox Greek Isles
Островот има плоштина од 96 км2. Според последниот попис од [[2001]] година, островот има население од 3.084 души.<ref>[http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>
 
|име = Итака
Островот најмногу е познат по епските поеми на [[Хомер]], [[Илијада]] и [[Одисеја]].
 
|изворно_име = Ιθάκη
 
|слика = South ithaca.jpg
 
|титл = Поглед на Вати
 
|мапа = GR Ithaca.PNG
 
|координати = {{Coord|38|22|N|20|43|E}}
 
|ланец = [[Јонски острови]]
 
|острови =
 
|површина = 117м812
 
|највисок_врв = [[Нирито]]
 
|елевација = 806
 
|периферија = [[Јонски острови]]
 
|префектура = [[Префектура Кефалинија|Kефалинија]]
 
|главен_град = [[Итаки, Итака|Итаки]]
 
|население = 3084
 
|население_од = 2001
|густина = 26
 
|поштенски_код = 283 00, 283 01
 
|телефон = 26740
 
|таблички = KE
 
|сајт = [http://www.ithaki.gr www.ithaki.gr]
 
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е грчки остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], со површина од 120 km², и 3.084 жители <ref>[http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>. Островот е општина во [[Префектура Кефалинија|префектурата Кефалинија]] и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по [[Хомер]]овата [[Хомерова Итака|Итака]], како домот на [[Одисеј]] во [[Одисеја]].
 
==Важни луѓе==
 
*[[Одисеас Андруцос]] (1788–1825), херој во грчката војна за независност
 
*[[Платон Дракулис]] (1858-1942), филозоф, писател, политичар
 
*[[Панагис Лекацас]] (1911-1970), писател, новинар
 
*[[Лоренѕос Мавилис]] (1860 – 1912), борец
 
*[[Јоанис Метаксас]] (1871–1941), генерал и диктатор на Грција
 
== Наводи ==
{{наводи}}
==Надворешни врски==
 
{{commons|Category:Ithaka|Итака}}
 
*[http://www.ithaki.gr/ Официјално мрежно место] (грчки) {{Coord|38|21|0|N|20|39|0|E|region:GR_type:isle|display=title}}
*[http://www.ithaki.net Ithaki Metasearch] (моќен пребарувач именуван во чест на Итака)
 
{{Ionian Islands}}
 
[[Категорија:Микенска Грција]]
[[Категорија:Грчки острови]]
[[Категорија:Илијада]]
[[Категорија:Одисеја]]
[[Категорија:Туризам во Грција]]
[[Категорија:ИлијадаОдисеја]]
 
[[Категорија:ОдисејаЈонски острови]]
 
[[ang:Iþacige]]
13.850

уредувања