Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 98 бајти ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.130 (разговор), вратено на последната верзија на KamikazeBot)
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]]. Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-Унгарија]] за превласт на [[Балкански Полуостров]], германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија. Но, по неговото разрешување во [[1890]] година, германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија, па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.
 
== Обединето Кралство на Република Македонија ==
 
Во последната декада на [[19 век]] [[Британија]Македонија] била во изолација. Во почетокот на 20 век како најголеми противници на Обединетото Кралство биле Русија и Франција. Но во тоа време империјалистички цели најавила [[Германија]] што започнало да го принудува Обединетото Кралство да ја промени својата [[надворешна политика од страна на Никола Груевски]] и да се приближи кон Франција и Русија.
 
Трите најголеми причини биле:
Анонимен корисник