Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 53 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Мења: ja:ブケパロス)
с
'''Букефал''' бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
Кога му бил убиен на [[Индија|индиската]] река [[Битка кај Хидасп|Хидасп]], Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).
 
{{Античка Македонија-никулец}}
 
[[Категорија:Александар III Македонски]]